• Menu

Să fim „samariteanul milostiv”



Pe 13 mai, când Biserica amintește aparițiile Sfintei Fecioare Maria la Fatima, în parohia noastră a fost celebrată Ziua Bolnavului. Momentul a fost marcat în cadrul Sfintei Liturghii de la ora 18:00, când ne-am rugat pentru și împreună cu cei aflați în suferință. Alături de părintele paroh, în jurul altarului s-a aflat și Părintele Iosif Tiba, parohul comunității Sf. Francisc din București. În predica sa, Părintele paroh a vorbit despre aparițiile Sfintei Fecioare Maria la Fatima, evidențiind invitația repetată a Maicii Domnului de a ne ruga zilnic Sfântul Rozariu. Apoi, a prezentat câteva idei importante din mesajul Papei Leon al XIV-lea pentru cea de-a XXXIV-a Zi Mondială a Bolnavului, având ca temă: „Compasiunea samariteanului: a iubi ducând durerea celuilalt”. După predică a urmat administrarea Sacramentului Ungerii Bolnavilor, moment de har și mângâiere sufletească pentru cei prezenți.